Chemie en licht

Chemistry and Light

3 EC

Semester 2, periode 4

5112CHLI3Y

Eigenaar Bachelor Scheikunde (joint degree)
Coördinator dr. R.M. Williams
Onderdeel van Bachelor Scheikunde (joint degree), jaar 1Bachelor Bèta-gamma, major Scheikunde, jaar 2

Studiewijzer 2018/2019

Globale inhoud

In dit project ontwikkel je in een groep van 3 of 4 studenten in korte tijd een visueel aantrekkelijk chemisch demonstratie-experiment. Na een inleidend college verzamel je actief kennis met behulp van verschillende informatiebronnen en eigen experimenten in het laboratorium. Hiervoor zijn 7 dagdelen ingeroosterd. Op het afsluitende symposium laat je het
demonstratie-experiment zien en licht je het, samen met de wetenschappelijke achtergrond, toe voor een publiek bestaande uit
medestudenten en docenten (~13 minuten presentaties). Daarnaast maak je een poster die nadere toelichting op het experiment geeft. De posters worden gepresenteerd aan het eind van het symposium. De details van de uitvoering van het experiment leg je vast in een praktische handleiding (protocol), waarbij ook de achterliggende theorie op wetenschappelijke wijze wordt uitgelegd.

 

Studiemateriaal

Overig

  • Per onderwerp verzamelen de deelnemers zelf relevant materiaal,
    voornamelijk op het internet. De docent en begeleiders zullen hiervoor enkele startpunten aangeven.

    Op CANVAS staan mappen met informatie per onderwerp.

Leerdoelen

De student verwerft in samenhang met het vak “Analytische Chemie en Spectroscopie” kennis en begrip van de basisconcepten van de interactie van licht met moleculen: absorptie, fluorescentie, chemiluminescentie, fotochemische reactie. De student ontwikkelt vaardigheden, met name: mondeling en schriftelijk presenteren, informatieverwerking en
projectmatig werken in teamverband. Op basis van deze kennis en vaardigheden kan de student:

  • een aansprekend demonstratie-experiment opzetten en op een veilige wijze voor publiek uitvoeren.
  • een nauwkeurige schriftelijke beschrijving geven van de uitvoering van het experiment (protocol).
  • duidelijk maken welke rol de bovengenoemde basisconcepten spelen in het demonstratie-experiment.
  • een poster maken en presenteren in een populair-wetenschappelijke stijl.
  • een boodschap overbrengen voor een breed publiek
  • constructief bijdragen aan het imago van het vak scheikunde.
  • accuraat een lab-journaal bijhouden.

Onderwijsvormen

  • Hoorcollege
  • (Computer)practicum
  • Presentatie/symposium
  • 1 dubbel-uur hoorcollege, 7 dagdelen practicum, slotsymposium (1 dag: demonstratie-experimenten uitvoeren) en poster-sessie.
  • 4 werkgroepen tutoraat van 2 uur waarin aandacht wordt besteed aan vaardigheden zoals het samenwerken in een team, het opstellen van een protocol en het maken van een (populaire) poster.
  • Daarnaast wordt er op ~40 uur “zelfstudie” gerekend (3 EC = 84 uur). (Dit betreft ook onderling overleg binnen de groep en voorbereiding voor het symposium).

Verdeling leeractiviteiten

Activiteit

Aantal uur

Hoorcollege

2

Practicum

76

Presentatie

8

Academische vaardigheden

• mondeling en schriftelijk presenteren
• informatieverwerking
• projectmatig werken in teamverband.
• communicatie voor een breder publiek.
• aandacht voor het imago van het vak scheikunde.

Chemie en Licht is gekoppeld aan het Tutoraat. In deze periode wordt in het Tutoraat gewerkt aan projectmatig werken, het schrijven van een projectplan en het opstellen van een eindrapportage. Het Tutoraat wordt beoordeeld met een eindcijfer, een onvoldoende betekent dat het eindcijfer voor het vak Chemie en Licht niet wordt uitgekeerd. Herkansing van de Tutoraat-­‐ onderdelen is dan noodzakelijk.

Aanwezigheid

Aanwezigheidseisen opleiding (OER-B):

  • Van elke student wordt actieve deelname verwacht aan het onderdeel waarvoor hij staat ingeschreven.
  • Als een student door overmacht niet aanwezig kan zijn bij een verplicht onderdeel van het onderdeel, dient hij dit zo snel mogelijk schriftelijk te melden bij de betreffende docent. De docent kan, eventueel na overleg met de studieadviseur, besluiten om de student een vervangende opdracht op te leggen.
  • Het is niet toegestaan om verplichte onderdelen van een onderdeel te missen als er geen sprake is van overmacht.
  • Bij kwalitatief of kwantitatief onvoldoende deelname, kan de examinator de student uitsluiten van verdere deelname aan het onderdeel of een gedeelte daarvan. Voorwaarden voor voldoende deelname worden van te voren vastgelegd in de studiewijzer en/of op BlackBoard.

Aanvullende eisen voor dit vak:

De student is verplicht om aanwezig te zijn bij het inleidende college en de practica en aan de presentaties mee te doen. Wanneer niet aan deze verplichtingen voldaan is, wordt geen eindcijfer geregistreerd. In geval van afwezigheid met dringende reden dient vooraf contact opgenomen te worden met de docent, dr. René Williams, tel. 020 5255477; e-mail r.m.williams@uva.nl
Ook aanwezigheid bij het tutoraat is verplicht, je mag maximaal 1 bijeenkomst per periode missen, mits van te voren overlegd met de tutor en met urgente reden.

Toetsing

Onderdeel en weging Details

Eindcijfer

0%

Cijfer PAV

Vereist

Kwaliteit van de geleverde demonstratie, inzet in het groepswerk, en de kwaliteit van de beschrijving van het experiment worden beoordeeld door de docenten en begeleiders en de practicum-leiding (M. Beij en B. Horde). De posters worden daarnaast mede beoordeeld door de studenten van andere groepen (peer review). Alle onderdelen hebben een gelijk gewicht bij de bepaling van het eindcijfer. Voor de beoordeling worden formulieren gebruikt die bij aanvang van het vak op Blackboard worden gepubliceerd. De opdrachten van het tutoraat van iedere periode moeten met een voldoende worden afgesloten. Is dit niet het geval dan wordt het cijfer voor Chemie en Licht NIET uitgekeerd!

  • Beoordeling projectmatig werken.
  • Beoordeling resultaat: demonstratie-experiment + beschrijving van de uitvoering (protocol).
  • Beoordeling resultaat: poster.
  • Bovenstaande onderdelen bepalen samen het 90 % van het eindcijfer (3 x 30 %).
  • De eindrapportage die binnen het Tutoraat wordt gemaakt en beoordeeld telt voor 10% mee in de eindbeoordeling.
    Er zijn voor het vak Chemie en Licht geen herkansingen.

Opdrachten

Demonstratie-experiment

  • Ontwikkel een visueel aantrekkelijk demonstratie-experiment en laat dit op het slotsymposium zien aan de medestudenten, docenten en andere geïnteresseerden. Toon de wetenschappelijke achtergrond in een Powerpoint presentatie. Het experiment dient veilig te zijn en aangepast aan het publiek en aan de ruimte (collegezaal). Hierbij wordt zo zelfstandig mogelijk gewerkt in groepen van (in principe) vier studenten, met een begeleider die vooral toeziet op veilig werken en de haalbaarheid van de ideeën van de studenten.
    De demonstratie mag ook bestaan uit het vertonen van een eigen
    gemaakt filmpje (YouTube-style) waarbij het experiment (en evt. de
    wetenschappelijke toelichting) wordt getoond (maximale tijdsduur ~10
    minuten).

     

    Thema’s voor de projecten:
    1. Organische chemie en licht
    2. Zonne-cellen (Grätzel, Perovskite, plastic of silicium)
    3. Light Emitting Diodes (LEDs)
    4. Sensors en markers
    5. Fotochromie
    6. Chemiluminescentie
    7. Toepassingen van chemie en licht
    (algemeen en in vele richtingen mogelijk)
    8. Elektrochrome materialen

     

    Geef na de eerste practicum-sessie via één e-mail (per groep) aan de practicum-leiding door welke chemicaliën je denkt nodig te hebben voor het demonstratie experiment. Met name als deze naar verwachting besteld moeten worden.

    Er mag per groepje voor maximaal 100 euro worden besteld. Per chemische stof moet er een Laboratory Risk Assessment form worden ingevuld en ingeleverd (zie Canvas).

Protocol

  • Geef een gedetailleerde beschrijving van de uitvoering van het
    experiment in de stijl van een protocol (recept). Geef ook een
    toelichting op de wetenschappelijke achtergrond minimaal op het
    niveau van het vak Analytische Chemie en Spectroscopie.

Poster

  • Maak en presenteer een poster waarop het experiment en het gekozen onderwerp worden toegelicht, in een populaire stijl.

Eindrapportage

  • Schrijf een eindrapportage waarin je reflecteert op het projectplan en het eigen functioneren binnen een projectgroep (zelfinzicht, eigen
    ontwikkeling, gegeven feedback).

     

    Tijdens de practica dagen is het verplicht een lab-journaal bij te houden. Dit is een eigen naslag-werk voor experimenten, bevindingen, suggesties en ideeën. Zie Canvas voor extra info.

Fraude en plagiaat

Dit vak hanteert de algemene 'Fraude- en plagiaatregeling' van de UvA. Hier wordt nauwkeurig op gecontroleerd. Bij verdenking van fraude of plagiaat wordt de examencommissie van de opleiding ingeschakeld. Zie de Fraude- en plagiaatregeling van de UvA: http://student.uva.nl

Weekplanning

Weeknummer Fase Activiteiten
1

oriëntatie

inleiding; inlezen; plannen maken
2

oriëntatie

inlezen; plannen maken, experimenteren
3

ontwikkeling

experimenteren
4

ontwikkeling

experimenteren
5

ontwikkeling

experimenteren en evalueren
6

ontwikkeling

experimenteren en evalueren
7

aflevering

evalueren; protocol/report klaar en presentatie voorbereid; poster print-klaar!!
8

aflevering

 presentaties op Symposium

Rooster

Het rooster van dit vak is in te zien op DataNose.

Aanvullende informatie

Aanbevolen voorkennis: Vakken van het eerste semester van de bachelor scheikunde.

Opbouw blok

Inleidend college (zie rooster op Datanose).
De studenten worden vooraf in groepen van vier ingedeeld. Na het college geeft elke groep zijn voorkeur aan voor de onderwerpen, waarna zo snel mogelijk de definitieve indeling bekend wordt gemaakt. Het voorbereiden van het demonstratie-experiment en de beschrijving van het experiment (protocol) vinden plaats in zeven dagdelen volgens het rooster (zie datanose). Daarnaast zijn er drie tutoraat-sessies (zie rooster datanose).
De poster dient in CANVAS te worden ingeleverd uiterlijk op de deadline, de beschrijving van het experiment (protocol met uitleg) ook uiterlijk op de deadline. In verband met de beoordeling moet helaas elke student dit individueel doen, het is niet voldoende als er één per groep wordt ingeleverd! Het is de verantwoordelijkheid van de studenten om ervoor te zorgen dat de poster op tijd is uitgeprint! (uploaden naar CANVAS is GEEN print-service). Printen wordt georganiseerd via het Tutoraat.

Symposium
Op het afsluitende symposium laat je het demonstratie-experiment zien en licht je het, samen met de wetenschappelijke achtergrond, toe voor een publiek bestaande uit medestudenten en docenten
(~13 minuten presentaties, met ~2 minuten voor vragen. Dus in totaal 15 minuten).
Geef ook een toelichting op de wetenschappelijke achtergrond, minimaal op het niveau van het vak Analytische Chemie en Spectroscopie. Maak duidelijk maken welke rol de fotochemie basisconcepten spelen in het demonstratie- experiment. Gebruik bv het programma PowerPoint.
Poster
Daarnaast maak je een poster die nadere toelichting op het experiment geeft. De posters worden gepresenteerd aan het eind van het symposium.
Maak een poster en presenteer het in een populair-wetenschappelijke stijl.
Protocol
De details van de uitvoering van het experiment leg je vast in een praktische handleiding (protocol), waarbij ook de achterliggende theorie op wetenschappelijke wijze wordt uitgelegd. Geef een nauwkeurige schriftelijke beschrijving van de uitvoering van het experiment waarbij ook de achterliggende theorie op wetenschappelijke wijze wordt uitgelegd.
Een draaiboek beschrijft wie wat moet doen tijdens de presentatie.
Taal
Je mag met je groep zelf kiezen of je de presentatie, het protocol en de poster in het Nederlands of in het Engels maakt. (per onderdeel mag er indien gewenst, een keuze worden gedaan). Als je begeleider alleen Engels kan lezen, is het natuurlijk leuk als het in het Engels is geschreven, maar het hoeft niet.
Je maakt de presentatie en poster met name om aan jouw mede-studenten te tonen.

 

Verwerking vakevaluaties

Hieronder vind je de aanpassingen in de opzet van het vak naar aanleiding van de vakevaluaties.

Contactinformatie

Coördinator

  • dr. R.M. Williams