Practicum Academische Vaardigheden IK

Practical Academic Competences IK

0 EC

Semester 1 & 2, periode 1, 2, 3, 4, 5, 6

5072PAVI0Y

Eigenaar Bachelor Informatiekunde
Coördinator drs. Lisa van Pappelendam
Onderdeel van Bachelor Informatiekunde, jaar 1

Studiewijzer 2016/2017

Globale inhoud

Binnen de bachelor-opleiding Informatiekunde bestaat het Practicum Academische Vaardigheden (PAV) uit regelmatige bijeenkomsten die gedurende het eerste jaar van de opleiding parallel lopen aan de reguliere vakken. 
De bijeenkomsten worden begeleid door ouderejaarsstudenten (in de rol van tutor). Hun kennis en ervaringen kunnen zij inzetten bij het wegwijs maken van eerstejaarsstudenten op de UvA, de faculteit en de opleiding. 

Daarnaast ondersteunt PAV de eerstejaarsstudenten bij het (verder) ontwikkelen van academische vaardigheden, met name de academische schrijfvaardigheid en projectvaardigheden. 

In het eerste semester zijn er buiten de tentamenweken om wekelijkse PAV-bijeenkomsten. Deze bijeenkomsten volg je met een vaste groep studenten bij een vaste tutor.
Dit brengt continuïteit in een systeem waar je normaal iedere vier of acht weken wisselt van vakken en docenten. 

In het tweede semester is de frequentie van bijeenkomsten lager. 

Studiemateriaal

Literatuur

  • De belangrijkste informatie en richtlijnen die je nodig hebt voor het ontwikkelen van een academische schrijfstijl vind je in de Handleiding Academisch Schrijven IK. 

  • Meer informatie over de andere academische vaardigheden, kan je opzoeken via de website: http://practicumav.nl/
     
    Deze website is speciaal ontwikkeld voor studenten Informatiekunde, Kunstmatige Intelligentie en Informatica die het Practicum Academische Vaardigheden of Practicum Oriëntatie & Reflectie volgen. 

  • In Blok 1 en 2 werken we bij PAV samen met het INTT, Instituut voor Nederlands Taalonderwijs en Taaladvies. 
    Het INTT is auteur van de omvangrijke website: http://www.taalwinkel.nl 

    Je vindt op deze website heel veel informatie en richtlijnen over taal. Denk aan spelling & grammatica, stijl & woordenschat en schrijfproces. 
    Als je vragen of problemen hebt op dit vlak, dan is deze website een laagdrempelig hulpmiddel voor jou. 

Syllabus

  • Alle informatie over het Practicum Academische Vaardigheden, inclusief het studiemateriaal, vind je op de Blackboard-pagina. 

Software

  • Schrijfhulp is een applicatie die digitale hulp biedt aan studenten bij het schrijven van academische teksten: http://schrijfhulp.taalunie.org/

Leerdoelen

Eén van de eindtermen van de bacheloropleiding Informatiekunde betreft academische schrijfvaardigheid.
Aan het einde van Jaar 3 wordt namelijk van jou verwacht dat je het volgende leerdoel hebt behaald (Niveau 3): 

De student is in staat om zelfstandig een onderzoeksverslag te schrijven voorzien van een literatuurstudie als theoretisch kader, en hanteert daarbij de schrijfconventies geldend binnen het vakgebied van de informatiekunde.

Om je te helpen bij het ontwikkelen van deze vaardigheid, is het Practicum Academische Vaardigheden (PAV) in Jaar 1 in het leven geroepen.  

We streven ernaar dat je na Jaar 1 het volgende subdoel hebt behaald (Niveau 1):

De student hanteert correct en wetenschappelijk taalgebruik en kan aanwijzingen over de inhoud, opbouw, schrijfstijl en literatuurverwijzingen opvolgen bij het schrijven van een verslag.

Hiervoor is het van belang dat je je goed inzet en je bewust bent van jouw eigen verantwoordelijkheid in de ontwikkeling van jouw (academische) schrijfvaardigheid. 

Onderwijsvormen

  • Begeleiding/feedbackmoment
  • (Computer)practicum
  • Zelfstudie
  • Mentorgesprekken

Via de tutorbijeenkomsten (practica) doe je veel kennis op van de theorie. Daarnaast oefen je heel veel met het schrijven van verschillende (academische) tekstvormen, zowel tijdens de practica of via zelfstudie.

Verder ontvang je op verschillende wijzen individuele feedback op jouw geschreven werk en jouw schrijfproces.

Het geven en ontvangen van feedback zijn essentieel voor het ontwikkelen van een vaardigheid. 
Daarom besteden wij hier veel aandacht aan bij PAV. Je krijgt op je geschreven altijd individuele feedback vanuit jouw tutor en je oefent zelf ook met het geven van feedback aan medestudenten. Daarnaast ondersteunen wij de studenten bij het verwerken van de ontvangen feedback in een volgende opdracht.

Tot slot neem je deel aan een individueel mentorgesprek met jouw tutor, in Blok 1, 2, 4 en 5. 

Verdeling leeractiviteiten

Activiteit

Aantal uur per week

Tutorbijeenkomst/practicum

2 uur

Zelfstudie

2 uur

Academische vaardigheden

Blok

Week

Bijeenkomst #

Thema's

Vaardigheid

1

1

1

Introductie

Academisch schrijven

 

2

2

Opbouw wetenschappelijke teksten + Wetenschappelijke refereren I

Academisch schrijven

 

3

3

Academische schrijfstijl I + Methodes voor samenvatten

Academisch schrijven/academische houding

 

5

4

Mentorgesprek I

Academische houding

 

6

5

Rubrics + Peer review

Academisch schrijven/academische houding

 

7

6

Onderwijsevaluaties en medezeggenschap

Academische houding

 

 

 

 

 

2

1

1

Introductie + Zoeken naar wetenschappelijke bronnen

Academisch schrijven

 

2

2

Academische schrijfstijl II + Abstracts

Academisch schrijven

 

3

3

Wetenschappelijk refereren II + Schrijfproces

Academisch schrijven

 

5

4

Git tutorial

Projectvaardigheden

 

6

5

Mentorgesprek II

Academische houding

 

7

6

Wetenschappelijk refereren III + Academische schrijfstijl III

Academisch schrijven

 

 

 

 

 

3

1

1

Introductie + Groepsformatie

Projectvaardigheden

 

2

2

Effectief samenwerken

Projectvaardigheden

 

3

3

Tussentijdse projectevaluatie

Projectvaardigheden

 

4

4

Projectevaluatie + Projectdemonstratie

Projectvaardigheden

 

 

 

 

 

4

1

1

Introductie + Onderzoeksvoorstel + LaTeX

Academisch schrijven

 

3

2

Bouwplannen + Schriftelijke argumentatie I

Academisch schrijven

 

5

3

Compacte presentatievormen + Schriftelijke argumentatie II (peer review)

Academisch presenteren/academisch schrijven

 

6

4

Mentorgesprek III

Academische houding

 

7

5

Schriftelijke argumentatie III (peer review) + Tekstueel integreren van artikelen

Academisch schrijven

 

 

 

 

 

5

1

1

Begeleiding schrijfproces in werkcollege Informatie & Organisatie

Academisch schrijven

 

2

2

Literatuuronderzoek

Academisch schrijven

 

3

3

Begeleiding schrijfproces in werkcollege Informatie & Organisatie

Academisch schrijven

 

5

4

Mentorgesprek IV

Academische houding

 

6

5

Conclusie & Discussie + Blind peer review

Academisch schrijven

 

 

 

 

 

6

2

1

Opfrisser projectvaardigheden + Afsluiting PAV/Jaar 1

Projectvaardigheden

 

Aanwezigheid

Aanwezigheidseisen opleiding (OER-B):

  • Voor practica en werkgroepbijeenkomsten met opdrachten geldt een aanwezigheidsplicht.
  • Wanneer studenten niet voldoen aan deze aanwezigheidsplicht kan het onderdeel niet met een voldoende worden afgerond.

Aanvullende eisen voor dit vak:

Aanvullende eisen voor dit vak:

Moet je een bijeenkomst missen vanwege een geldige reden? 
Meld dit vóórafgaand aan de bijeenkomst bij jouw tutor en kijk eerst of je kunt aansluiten bij de bijeenkomst van één van de andere vijf tutorgroepen. 

Als dit niet mogelijk is, bijvoorbeeld vanwege ziekte, dan is er een mogelijkheid om afwezigheid te compenseren via een reparatieopdracht. 
Ook hiervoor geldt dat je je tijdig hebt afgemeld bij jouw tutor. 

Zijn er omstandigheden waardoor je meer dan één bijeenkomst zal missen (in een bepaald blok)? 
Meld dit dan zo spoedig mogelijk bij de studieadviseur. Alleen dan kan bij de beoordeling van voldoende aanwezigheid bij PAV rekening worden gehouden met bijzondere omstandigheden. 

 

Toetsing

Onderdeel en weging Details Opmerkingen

Eindcijfer

Beoordeling PAV Blok 1

Voldoende aanwezigheid + actieve deelname + voldoende en tijdig ingeleverde opdrachten + minimaal 5,5 voor schrijfopdracht (samenvatting)

Beoordeling PAV Blok 2

Voldoende aanwezigheid + actieve deelname + voldoende en tijdig ingeleverde opdrachten + minimaal 5,5 voor schrijfopdracht (essay)

Beoordeling PAV Blok 3

Voldoende aanwezigheid + actieve deelname + voldoende en tijdig ingeleverde opdrachten + minimaal 5,5 voor schrijfopdracht (reflectieverslag)

Beoordeling PAV Blok 4

Voldoende aanwezigheid + actieve deelname + voldoende en tijdig ingeleverde opdrachten + minimaal 5,5 voor schrijfopdracht (onderzoeksvoorstel)

Beoordeling PAV Blok 5

Voldoende aanwezigheid + actieve deelname + voldoende en tijdig ingeleverde opdrachten + minimaal 5,5 voor schrijfopdracht (literatuurverslag)

Beoordeling PAV Blok 6

Voldoende aanwezigheid + actieve deelname + voldoende en tijdig ingeleverde opdrachten
Tussentijdse opdrachten
Voor de tussentijdse (thuis)opdrachten van PAV zijn geen herkansingen mogelijk.
Deze dien je vóór de deadline in te leveren via Blackboard en maken deel uit van de eindbeoordeling voor PAV per blok. 

Zijn er omstandigheden waardoor je de opdracht niet of te laat inlevert? 
Meld dit altijd ruim van tevoren bij jouw tutor. 
 
Gemiste bijeenkomst
Het is mogelijk om een gemiste bijeenkomst (met geldige reden) te compenseren via een reparatieopdracht.
Probeer echter eerst of je kunt aansluiten bij de bijeenkomst van een andere tutorgroep.
Ook hiervoor geldt dat je je tijdig hebt afgemeld bij de tutor.

Colloquiumlogboek
Er is geen uitstel of compensatiemogelijkheid voor het niet voltooien van de colloquiumlogboekopdracht (minimaal 4 punten na Jaar 1). 

Eindopdrachten
In ieder blok werk je gedurende de weken toe naar een eindopdracht. 

Voor deze schrijfopdrachten geldt dat je mag herkansen, mits je voor de ingeleverde opdracht minimaal een 4,5 hebt behaald. Dit is in overeenstemming met de bepalingen in het Onderwijs- en Examenreglement (OER) van de bacheloropleiding Informatiekunde. 
 
Er is geen mogelijkheid tot herkansing als je de eindopdracht van PAV niet hebt ingeleverd. 
 
Rubrics voor schrijfopdrachten
Criteria en niveaus

Voor de toetsing van en de feedback op schriftelijk werk van studenten maken wij gebruik van een specifiek beoordelingsmodel, namelijk de rubric. Een rubric geeft weer welke criteria worden getoetst met de opdracht en welke voorwaarden gelden op de verschillende niveaus die behaald kunnen worden (Goed, Ruim Voldoende, Voldoende, Onvoldoende, Slecht).*Een voorbeeld hiervan staat op Blackboard.

Om een voldoende te behalen voor een schrijfopdracht van PAV geldt de minimumeis van een 5,5.

Daarnaast is er een aantal voorwaarden waaraan een eindopdracht moet voldoen om beoordeeld te worden:

  1. De opdracht is vóór de deadline ingeleverd via Blackboard
  2. De opdracht bevat het minimum woordenaantal dat genoemd is in de opdrachtbeschrijving
  3. De opdracht bevat minder dan 6 spelfouten, typefouten of andere slordigheden

Koppeling aan vakken
PAV is ten aanzien van de beoordeling administratief gekoppeld aan een aantal vakken uit het curriculum van Jaar 1.
Dit houdt in dat een AVV als beoordeling voor PAV noodzakelijk is voor het succesvol afronden van het gekoppelde vak.
Een NAV voor PAV heeft gevolgen voor jouw eindcijfer en studiepunten voor het vak. Er treedt dan een cijferblokkade op. 

Voorwaarden per blok
Per blok ontvang je een beoordeling voor jouw deelname aan het Practicum Academische Vaardigheden (PAV). 

Voldoe je aan alle voorwaarden, dan ontvang je een AVV. 
Doe je dit niet, dan ontvang je als beoordeling een NAV (of NA). 

*Bekijk het overzicht van voorwaarden waaraan je per blok dient te voldoen op de Blackboard pagina.

Vrijstelling
Iedere student is uniek en heeft een andere achtergrond. Het valt daardoor niet te voorkomen dat in PAV soms vaardigheden of onderwerpen worden behandeld die je mogelijk al beheerst. Dit zou kunnen omdat je hiervóór al een universitaire opleiding (minimaal het propedeusejaar) afgerond hebt waar een vergelijkbaar programma als PAV onderdeel van het curriculum was. 

Indien je vrijstelling wilt aanvragen voor PAV, neem contact op met de coördinator academische vaardigheden (AV), Lisa van Pappelendam. Je wordt dan gevraagd aan te tonen dat je de vaardigheid beheerst op universitair niveau. 

Houd er rekening mee dat vrijstelling niet snel wordt gegeven voor het gehele programma.

Vanuit de opleiding vinden wij het namelijk erg belangrijk dat alle eerstejaarsstudenten betrokken zijn & blijven via het PAV, in ieder geval in het eerste semester. Dit komt met name door het feedbackcomponent en de sociale cohesie die ontstaat tijdens de wekelijkse bijeenkomsten. 

 



 

Inzage toetsing

De manier van inzage wordt via de digitale leeromgeving gecommuniceerd.

Individuele feedback en een eventuele beoordeling op tussentijdse opdrachten worden via Blackboard gecommuniceerd naar de student. 

Individuele feedback en de beoordeling op eindopdrachten (1x per blok) worden gecommuniceerd via Blackboard én tijdens het practicum.

Indien er sprake is van een herkansing voor een eindopdracht, dan wordt de student uitgenodigd voor een persoonlijk gesprek om de feedback te bespreken. 

Opdrachten

Colloquiumlogboek

  • Het colloquiumbezoek is een verplichte opdracht van het Practicum Academische Vaardigheden.
    Heb je aan het einde van Jaar 2 niet minimaal 10 punten aan colloquia bezocht, dan is het niet mogelijk om het gekoppelde vak uit Blok 5 (Modelleren & Ontwerpen) met een voldoende af te sluiten. 

    Je start alvast in het eerste jaar met het bezoeken van colloquia, zodat je voldoende tijd hebt om de 10 colloquiumpunten te verzamelen.

Klankbordgroepen

  • Bij de BSc Informatiekunde worden de reguliere vakken in het eerste en tweede studiejaar geëvalueerd in de vorm van klankbordgroepen, als aanvulling op de schriftelijke evaluaties.

    In deze klankbordgroepen neemt elke student voor tenminste één vak zitting per studiejaar.
    Terugkoppeling op de klankbordsessies vindt onder meer plaats tijdens de bijeenkomsten van het Practicum Academische Vaardigheden (PAV).

Daarnaast zijn er thuisopdrachten als oefening en per blok een eindopdracht die de student maakt:

  • *Samenvatting (500 woorden) Blok 1

    *Essay (1000 woorden) Blok 2

    *Reflectieverslag (Webprogrammeren & databases Blok 3

    *Onderzoeksvoorstel (1500-2000 woorden) Blok 4

    *Literatuurverslag (1500-2000 woorden) Blok 5

Onderstaande opdrachten komen aan bod in deze cursus:

  •    Naam opdracht 1 : beschrijving 2
  •    Naam opdracht 2 : beschrijving 1
  •    ....

Fraude en plagiaat

Dit vak hanteert de algemene ‘Fraude- en plagiaatregeling’ van de UvA. Onder plagiaat of fraude wordt verstaan het overschrijven van het werk van een medestudent dan wel het kopiëren van wetenschappelijke bronnen (uit bijvoorbeeld boeken en tijdschriften en van het Internet) zonder daarbij de bron te vermelden. Uiteraard is plagiaat verboden. Hier wordt nauwkeurig op gecontroleerd en streng tegen opgetreden. Bij verdenking van plagiaat wordt de examencommissie van de opleiding ingeschakeld. Wanneer de examencommissie overtuigd is dat er plagiaat gepleegd is dan kan dit maximaal leiden tot een uitsluiting van al het onderwijs van de opleiding voor een heel kalenderjaar. Zie voor meer informatie over het fraude- en plagiaatreglement van de Universiteit van Amsterdam.www.uva.nl/plagiaat

Weekplanning

Blok

Week

Bijeenkomst #

Thema's

1

1

1

Introductie

 

2

2

Opbouw wetenschappelijke teksten + Wetenschappelijke refereren I

 

3

3

Academische schrijfstijl I + Methodes voor samenvatten

 

5

4

Mentorgesprek I

 

6

5

Rubrics + Peer review

 

7

6

Onderwijsevaluaties en medezeggenschap

 

 

 

 

2

1

1

Introductie + Zoeken naar wetenschappelijke bronnen

 

2

2

Academische schrijfstijl II + Abstracts

 

3

3

Wetenschappelijk refereren II + Schrijfproces

 

5

4

Git tutorial

 

6

5

Mentorgesprek II

 

7

6

Wetenschappelijk refereren III + Academische schrijfstijl III

 

 

 

 

3

1

1

Introductie + Groepsformatie

 

2

2

Effectief samenwerken

 

3

3

Tussentijdse projectevaluatie

 

4

4

Projectevaluatie + Projectdemonstratie

 

 

 

 

4

1

1

Introductie + Onderzoeksvoorstel + LaTeX

 

3

2

Bouwplannen + Schriftelijke argumentatie I

 

5

3

Compacte presentatievormen + Schriftelijke argumentatie II (peer review)

 

6

4

Mentorgesprek III

 

7

5

Schriftelijke argumentatie III (peer review) + Tekstueel integreren van artikelen

 

 

 

 

5

1

1

Begeleiding schrijfproces in werkcollege Informatie & Organisatie

 

2

2

Literatuuronderzoek

 

3

3

Begeleiding schrijfproces in werkcollege Informatie & Organisatie

 

5

4

Mentorgesprek IV

 

6

5

Conclusie & Discussie + Blind peer review

 

 

 

 

6

2

1

Opfrisser projectvaardigheden + Afsluiting PAV/Jaar 1

 

Vaste onderdelen van de bijeenkomst

 

* Tutortijd

 

* Coördinatie en terugkoppeling klankbordgroepen

 

* Update colloquiumlogboek

 

 

 

Vaste onderdelen van het programma

 

* Klankbordgroepen

 

* Colloquiumlogboek

 

* Mentorgesprekken

 

 

 

Schrijfopdrachten vanuit PAV

Blok

* Samenvatting (500 woorden)

1

* Essay (1000 woorden)

2

* Reflectieverslag (Webprogrammeren & databases)

3

* Onderzoeksvoorstel (1500-2000 woorden)

4

* Literatuurverslag (1500-2000 woorden)

5

 

Rooster

Het rooster van dit vak is in te zien op DataNose.

Aanvullende informatie

Dit vak heeft een Blackboard-site. Hier vind je de noodzakelijke (aanvullende) informatie. Ook eventuele wijzigingen in het programma worden via de Blackboardsite bekend gemaakt. Bekijk de Blackboard-site dus met grote regelmaat.

Contactinformatie

Coördinator

  • drs. Lisa van Pappelendam

Contactgegevens zijn ook op de Blackboard-pagina van PAV terug te vinden.